Stanovy
Poslání Sdružení Uživatelů a Technologů Okolo Lotusu – Sutol, o.s.
Sdružení Uživatelů a Technologů Okolo Lotusu – Sutol, o.s. je dobrovolným sdružením ve smyslu Zákona o sdružování občanů 83/1990 Sb. a jeho novely 68/1993 Sb. Základním posláním Sdružení Uživatelů a Technologů Okolo Lotusu – Sutol, o.s. je sdružovat vývojáře, správce a uživatele softwarových produktů provozovaných na platformě Lotus software, vytvářet vhodné podmínky pro rozvoj, využití a propagaci produktů Lotus software, pořádat přednášky, odborné semináře, konference a vzdělávací akce pro své členy i širokou veřejnost.
Základní ustanovení
- Sdružení Uživatelů a Technologů Okolo Lotusu – Sutol, o.s. (dále jen ‘Sutol‘) je dobrovolné sdružení uživatelů softwarových produktů provozovaných na platformě Lotus software. Působí na území České republiky.
- Sutol je samostatnou právnickou osobou se sídlem v Praze; sídlí na adrese V Olšinách 75, 100 00, Praha 10.
- V mezinárodní oblasti sdružení vystupuje pod názvem Czech Lotus Users‘ Group a užívá zkratky CLUG či SUTOL.
Činnosti a cíle sdružení
ČINNOSTI HLAVNÍ
- Sdružuje uživatele softwarových produktů provozovaných na platformě Lotus software v České republice.
- Spolupracuje s institucemi a organizacemi využívajícími produkty provozované na platformě Lotus software a obdobně zaměřenými skupinami.
- Podporuje nebo zadává vytváření programového vybavení pro softwarové produkty provozované na platformě Lotus software.
- Podporuje nebo přímo spolupracuje na vytváření archivů softwaru (zejména softwarových produktů Lotus software) a jejich údržbě.
- Napomáhá rozvoji a propagaci softwarových produktů Lotus software.
- Zajišťuje základní administrativu sdružení případně prostřednictvím síly či sil najímaných za úplatu.
ČINNOSTI VEDLEJŠÍ
- Pořádá školení, diskuse, exkurze, konference, sympozia a semináře. Vyvíjí expertní, publikační a vydavatelskou činnost.
- Provádí konzultační a poradenskou činnost pro softwarové produkty provozované na platformě Lotus software.
Členství ve Sdružení Uživatelů a Technologů Okolo Lotusu – Sutol, o.s.
- Sutol má své členy řádné, kolektivní a spolupracující.
- Řádným a spolupracujícím členem sdružení se může stát každý občan , který se přihlásí k myšlence poslání sdružení, souhlasí se stanovami sdružení, podá příslušnou přihlášku a zaplatí příslušný členský příspěvek.
- Kolektivním členem sdružení se může stát každá instituce nebo organizace, která se ztotožní s posláním sdružení, souhlasí se stanovami sdružení, podá příslušnou přihlášku a zaplatí příslušný členský příspěvek.
- Členské příspěvky se platí na kalendářní rok.
- Řádní, spolupracující i kolektivní členové jsou přijímáni usnesením výboru sdružení na základě přihlášky určující druh členství.
- Členem sdružení je každý, kdo je přijat za člena sdružení a plní řádně členské povinnosti.
- Členství v sdružení zaniká vystoupením ze sdružení nebo rozhodnutím výboru.
- Nezaplatí-li člen členský příspěvek na další období do 1. března příslušného kalendářního roku, členství ve sdružení mu zaniká.
- Všichni členové mají povinnost dodržovat stanovy a platit ve stanovené lhůtě příspěvky.
Organizační struktura Sutolu
- Nejvyšším orgánem sdružení je valné shromáždění řádných a zástupců kolektivních členů.
- Výkonným orgánem sdružení je výbor sdružení (dále jen „výbor“) volený v počtu 3 až 7 členů. Počet členů výboru musí být lichý. Výbor je volen a odvoláván valným shromážděním. Výbor musí svolávat valné shromáždění minimálně jednou ročně s přesahem maximálně tří měsíců do následujícího roku. Funkční období výboru je tříleté, členové výboru mohou být voleni opakovaně.
- Členem výboru může být pouze řádný člen sdružení.
- Informace o termínu, místu konání a navrhovaném programu valného shromáždění musí být zvěřejněna na WWW serveru sdružení a rozeslána všem členům sdružení elektronickou nebo papírovou poštou nejpozději 14 dní před navrhovaným termínem konání.
- Výbor sdružení je povinen svolat valné shromáždění na základě žádosti alespoň jedné třetiny hlasů všech členů sdružení s právem hlasovat na valném shromáždění. Žádost musí obsahovat program a seznam svolávajících členů.
- Výbor volí ze svého středu předsedu, který pověřuje jednotlivé členy vybranými úkoly tak, aby bylo respektována operativní a efektivní činnost sdružení.
- Ve výboru je možno dohodnout rozhodnutím výboru kratší funkční období předsedy, nejméně ale 1 rok.
- V rámci možností sdružení je možno proplácet nutné výdaje na činnost výboru i dalších členů.
- Výbor řídí sdružení v období mezi valnými shromážděními a za svou činnost je odpovědný valnému shromáždění.
- Minimálně jednou ročně dává výbor všem svým členům informaci o své činnosti a rámcových plánech do budoucna.
- Výbor je oprávněn nadpoloviční většinou hlasů výboru svolat z vážných důvodů vyjímečné valné shromáždění i více než 1x do roka.
- Za sdružení jedná jeho předseda nebo předsedou pověřený člověk.
- Výbor řeší veškeré otázky na zasedání výboru. Z tohoto zasedání je nutno pořídit zápis, který podepisuje člen pověřený jeho zpracováním a předseda.
- Kontrolními orgány sdružení jsou nejvýše 3 revizoři volení valným shromážděním.
- O závažných otázkách valné shromáždění hlasuje. Právo hlasovat mají řádní členové a pověření zástupci kolektivních členů, jejichž hlas má váhu 3. Není-li výslovně stanoveno jinak, rozhoduje 30 minut po zahájení řádně svolané schůze prostá většina hlasů. Jeho rozhodnutí jsou pro výbor sdružení závazná.
- Se ztrátou členství ve sdružení přestává člen být také členem všech orgánů sdružení, ve kterých pracoval.
Práva člena sdružení
- Na vyžádání a dle možností sdružení získat přístup k volně šiřitelným softwarovým produktům šířených v rámci sdružení nebo sítě Internet.
- Přednostní právo se účastnit konferencí a obdobných akcí pořádaných sdružením.
- Možnost publikovat články v rámci případné publikační činnosti sdružení.
- Přednostní právo na získání publikací nebo materiálů vzniklých činností sdružení.
- Řádní a kolektivní členové mají právo na slevy při získávání těchto produktů, jsou-li slevy stanoveny.
- Řádní členové a zástupci kolektivních členů mají právo hlasovat na valném shromáždění členů sdružení.
- Zástupce kolektivního člena má právo hlasovat na valném shromáždění s váhou tři hlasy.
- Řádný člen má právo být volen do výboru sdružení.
- Všichni členové mají právo být pravidelně (alespoň jednou ročně) informováni o činnosti sdružení.
- Spolupracující člen má všechna výše uvedená práva kromě těch, která jsou explicitně vyhrazena řádným nebo kolektivním členům.
Povinnosti člena sdružení
- Platit členský příspěvek ve výši a době stanovené valným shromážděním.
- Informovat správce databáze členů sdružení tak, aby tato databáze byla stále aktuální.
- Informovat o důležitých skutečnostech (odjinud než ze sdružení) výbor.
- Povinností řádného a kolektivního člena je navíc propagovat vhodně softwarové produkty provozované na platformě Lotus software.
- Kolektivní člen je povinen umožnit svým zaměstnancům nebo členům přístup k informacím získaných za dobu členství ve sdružení.
- Spolupracující člen má všechny výše uvedené povinnosti kromě těch, které jsou explicitně vyhrazeny řádným nebo kolektivním členům.
Hospodaření sdružení
- Hospodářská činnost sdružení je zajišťována:
- z příspěvků členů,
- z výtěžku z vedlejších činností vykonávaných sdružením,
- z darů a odkazů.
- Za finanční hospodaření sdružení zodpovídá výbor sdružení, dispoziční právo s účty má předseda sdružení, který podle svého uvážení může toto dispoziční právo udělit i dalším členům výboru na dobu určitou, nejdéle však do konce svého funkčního období a funkčního období příslušného výboru. Výbor zpravidla pověřuje svého člena (hospodáře), aby pomáhal předsedovi s hospodářskou agendou a případně s řízením práce kvalifikované externí síly, pověřené péčí o účetní doklady sdružení. Ve věcech finančních zodpovídá výboru za využívání bankovních účtů předseda sdružení, a to vždy v příslušném funkčním období.
- Zpráva o hospodaření se předkládá pravidelně jednou ročně členstvu, zpravidla na valném shromáždění sdružení.
- Výši členských příspěvků v dalším roce navrhuje výbor a schvaluje valné shromáždění sdružení. Neproběhne-li hlasování nebo nedojde-li ke schválení nové výše členských příspěvků, zůstávají tyto údaje stejné jako v předchozím období. Výše členských příspěvků se zanáší do přílohy stanov.
Závěrečná ustanovení
- Stanovy sdružení je možno změnit pouze na základě hlasování valného shromáždění, pokud se pro změnu vysloví více než dvě třetiny odevzdaných hlasů řádných a kolektivních členů sdružení.
- Sdružení zaniká usnesením valného shromáždění, vysloví-li se pro tento návrh alespoň dvě třetiny všech členů. Všechen majetek, který zůstane po likvidaci, bude odevzdán orgánům určeným usnesením valného shromáždění o likvidaci.